Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Jak poprawnie należałoby zapisywać zwrot „sprawiedliwy wśród narodów świata”? Bo jest to chyba oficjalny tytuł honorowy, podobnie jak Mistrz Mowy Polskiej, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa. A zasady pisowni, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 r., przewidują w takich sytuacjach użycie wielkich liter. Czy zatem powinniśmy pisać o laureatach tego prestiżowego wyróżnienia Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata?

Reforma pisowni, wchodząca w życie 1 stycznia 2026 r., nic nie zmieni w wypadku zapisu tytułu honorowego nadawanego przez przez Jad Waszem nie-Żydom, którzy podczas Holocaustu – z narażeniem życia własnego i rodziny – uratowali Żydów od zagłady. Omawiany tu tytuł od samego początku stanowi zindywidualizowaną nazwę własną zapisywaną od wielkich liter (poza wewnętrznym przyimkiem wśród), por. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Adam Wolański