Spytać się

Proszę o wyjaśnienie poprawności użycia zwrotu spytać się. Czy przykładowe zdanie Ojciec Gereba przyszedł na plac spytać się czy jego syn jest zdrajcą jest niepoprawne? Wg nauczyciela języka polskiego w klasie 5 SP użycie się jest tu niedopuszczalnym błędem.

Nie znam publikacji normatywnej (może nauczyciel polonista zna?), która by kwalifikowała spytać się (i pytać się) jako błąd. Większość słowników (Słownik języka polskiego PWN, Wielki słownik języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego, a nawet pochodzący z lat 60. XX wieku Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego) opisują spytać się jako neutralny odpowiednik spytać. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. A. Markowskiego zaś podaje przy pytać się kwalifikator „regionalny”, co nie jest równoznaczne z „niepoprawny”. Nie ma żadnych podstaw, by uznać pytać się / spytać się za błąd.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski