Śródrocze

Arkusz samooceny nauczyciela za I śródrocze roku szkolnego 2021/2022

Tak zatytułowany dokument dostałam do wypełnienia. Czy zasadne jest użycie sformułowania "I śródrocze"? Ileż śródroczy może być w roku? Pomijam sposób użycia cyfry.

Istotnie, budowa słowotwórcza rzeczownika śródrocze wskazuje na to, że jest to środek roku, a zatem wyrażenie pierwsze śródrocze jest nielogiczne. Z dostępnych w internecie materiałów można wywnioskować, że słowu temu nadaje się znaczenie 'półrocze' (wówczas pierwsze śródrocze byłoby logiczne). Wydaje się to nieuzasadnione – niepotrzebnie powiela się istniejącą (półrocze) nazwę słowem, którego budowa wskazuje na inne znaczenie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski