Stopień wyższy przymiotnika niebezpieczny

Szanowni Państwo!

Czy forma „bardziej niebezpieczny niż” jest poprawna? Na przykład: „On jest bardziej niebezpieczny, niż sądziłem’. Spotykam się z tą formą często, ale zastanawia mnie ona, bo przecież stopień wyższy to „niebezpieczniejszy”. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Przymiotnik niebezpieczny ma w stopniu wyższym oboczne formy – syntetyczną (prostą) niebezpieczniejszy oraz analityczną (opisową) bardziej niebezpieczny. Tym samy poprawne będą dwie redakcje przywołanego w pytaniu wypowiedzenia: On jest niebezpieczniejszy, niż sądziłem albo On jest bardziej niebezpieczny, niż sądziłem.

Adam Wolański