Stopniujemy konsekwencje

Czy "konsekwencje" mogą być gorsze? Czy może bardziej poważne? Jak stopniować konsekwencje?

Konsekwencje mogą być: doniosłe, istotne, nieobliczalne, ogromne, poważne, wielkie; bolesne, dramatyczne, fatalne, negatywne, niebezpieczne, niekorzystne, przykre, smutne, surowe, ujemne, złe; pozytywne. Możliwe jest stopniowanie natężenia wielu z tych cech.

Konsekwencje mogą być m.in. gorsze i poważniejsze, tudzież najgorsze i najpoważniejsze. Znajdujemy na to potwierdzenie w uzusie, por. np.

  • Złe odżywianie ma gorsze konsekwencje niż palenie.
  • Im większy jest terror ze strony Rosji wobec Ukrainy, tym gorsze będą dla niej konsekwencje – powiedział ukraiński prezydent.
  • Chociaż cukrzyca na co dzień sprawia pewne problemy wynikające m.in. ze spadków lub wzrostów poziomu cukru we krwi, to jednak dużo gorsze konsekwencje nieprawidłowego leczenia niesie ze sobą w dłuższej perspektywie czasowej.
  • Jeszcze gorsze konsekwencje grożą, jeśli jazda pod wpływem narkotyków zakończyła się wypadkiem, w którym ludzie zostali ranni lub zabici.
  • Jeśli często zdarza ci się nie przespać całej nocy, to na pewno wiesz, jakie przynosi to efekty – brak koncentracji, osłabienie, ospałość. To jednak nie wszystko. Niewyspanie niesie ze sobą znacznie gorsze konsekwencje.
  • Perforacja brzeżna niesie za sobą gorsze konsekwencje dla organizmu, może bowiem spowodować perlakowe zapalenie ucha.
  • Fenomen zimowej wojny zwykle działał na korzyść Rosji, a tym razem to ona może ponieść najgorsze konsekwencje mrozu na Ukrainie.
  • Problemem jest również przeświadczenie, że najgorsze konsekwencje grypy wiążą się z powikłaniami.
  • Najbardziej przedsiębiorcze przedstawicielki kobiet w wieku produkcyjnym narażone są na najgorsze konsekwencje kontroli ze strony ZUS.
  • Czy postępując w ten sposób firma naraża się na jakieś poważniejsze konsekwencje?
  • Coraz poważniejsze konsekwencje niedoborów wody.
  • Przypadki takie mają poważniejsze konsekwencje dla pasażerów, którzy utknęli na lotnisku daleko od domu, zwłaszcza w miejscach, w których nie są dostępne żadne lub tylko ograniczone alternatywy dla kontynuowania podróży.
  • Przedsiębiorcy grożą jeszcze poważniejsze konsekwencje, przewóz osób lub towarów bez ważnego prawa jazdy stanowi bowiem jedno z najpoważniejszych naruszeń, wymienionych w załączniku IV do rozporządzenia WE nr 1071/2009.
  • Okazuje się jednak, że chrapanie może nieść za sobą poważniejsze konsekwencje, niż mogłoby się wydawać.
  • Najpoważniejsze konsekwencje ubytku słuchu, który nie jest leczony, to stopniowy postęp niedosłuchu.
  • W ostatniej części artykułu opisano najpoważniejsze konsekwencje mobbingu.
  • Piesi czy rowerzyści narażeni są na najpoważniejsze konsekwencje.
Adam Wolański