Stowarzyszenie Pastwisko.org

Nosimy się z zamiarem założenia stowarzyszenia. Bazując na adresie internetowym, chcemy je nazwać: Stowarzyszenie pastwisko.org. Zapis małymi literami jest typowy dla adresów internetowych, więc taka nazwa lepiej wskaże źródło informacji na temat Stowarzyszenia.
Jednak mamy wątpliwości, czy ta forma będzie poprawna gramatycznie (w statucie organizacji). Czy należy zapisać wyraz Pastwisko.org wielką literą i czy użyć cudzysłowu?
Z poważaniem
Założyciele pastwiska.org :)
Za właściwy uważam zapis od wielkiej litery (problem jest ortograficzny, nie gramatyczny). Mała litera po spacji w nazwie własnej może razić, a też sama nazwa nie będzie chyba należycie czytelna, bo po wyrazie Stowarzyszenie odbiorcy będą oczekiwać wyrażenia o charakterze wyróżniającym, które wskazujemy za pomocą wielkiej litery. Za najważniejsze uznałbym jednak to, że adres internetowy występuje tu przecież w nowej funkcji jako część nazwy organizacji.
Nie ma najmniejszych obaw o właściwe skojarzenia odbiorców co do miejsca działalności stowarzyszenia: element .org jest doskonale czytelny.
Cudzysłów nie jest tu potrzebny, chyba żeby Państwo upierali się przy małej literze, wtedy zapis Stowarzyszenie „pastwisko.org” pozwalałby uratować jej integralność.
— Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Szanowni Państwo!
Chciałbym odnieść się do odpowiedzi na pytanie o nazwę Stowarzyszenia Pastwisko.org w poradni językowej. Otóż jako informatyk mogę zapewnić, że system DNS odpowiedzialny za tłumaczenie adresów internetowych jest nieczuły na wielkość liter, w związku z czym adres www.pwn.pl jest równoznaczny z wWw.PwN.pL i wszelkimi innymi tego rodzaju odmianami, co łatwo sprawdzić kierując przeglądarkę pod taki zmieniony adres. Zwyczaj pisania adresów wyłącznie małymi literami wziął się z czystego wygodnictwa. To powinno przekonać założycieli stowarzyszenia o użyciu gramatycznie poprawnej nazwy, tj. od wielkiej litery.
Pozdrawiam serdecznie.
Emil Wojak