Stres

Witam,

Ostatnio użyłem przy koledze zdanie:  Jakiego ja stresa miałem. On uznał, że wyrażenie  stresa miałem jest błędne. Czy faktycznie tak jest?

Czasownik mieć wymaga biernika (kogo? co?), a ten dla wyrazu stres jest równy mianownikowi. Poprawnie zatem powiemy: miałem stres. W języku bardzo potocznym pojawiają się coraz częściej konstrukcje z biernikiem zakończonym na -a: miałem stresa, zrobiłem licencjata, pokroił torta, ale nie zachęcamy do ich używania.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski