Strona zeznała

Chciałabym zapytać, jak należy pisać (i mówić) o przesłuchiwanym mężczyźnie w charakterze strony. Czy można napisać strona zeznał, wyjaśnił? Nie mogę znaleźć alternatywy, ale też nie jestem pewna, czy pisząc w ten sposób nie popełniam błędu.
W takim wypadku uzgadniamy podmiot z orzeczeniem pod względem formalnym (a nie znaczeniowym). Nawet więc jeśli stroną jest mężczyzna, to mówimy Strona zeznała (podobnie – nawet jeśli gościem jest kobieta, mówimy: Gość powiedział).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski