Styczeń 2021 roku

Szanowni Państwo,

w ostatnim czasie wzięłam udział w konkursie literackim. Sen z powiek spędza mi jednak błąd, który popełniłam już w pierwszym zdaniu. Zdanie brzmi:  Jest styczeń 2021 roku. Chyba powinno być: rok, a nie roku. Proszę o pomoc i subiektywną ocenę, jak Państwo zapatrywaliby się na te pomyłkę? Czy uznaliby ja Państwo jako rażącą?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Z poważaniem, Magdalena Michta

Szanowna Pani,

proszę spać spokojnie. Zdanie jest całkowicie poprawne – wyraz rok musi w nim stać w dopełniaczu, gdyż mamy tu konstrukcję: Jest styczeń – którego roku? 2021 roku.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski