Sukowy

Jak właściwie powinno się odmieniać nazwę miejscowości Sukowy (miejscowość na Kujawach niedaleko Kruszwicy i Strzelna)? Powinno się pisać i mówić w Sukowach, czy też Sukowych? Jadę do Sukowych, czy też do Suków?

Formy polskich nazw miejscowych są skodyfikowane w Obwieszczeniu Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części. Znajdujemy w nim informację, że Sukowy w dopełniaczu ma formę Suków, co oznacza, że odmienia się jak rzeczownik w liczbie mnogiej, np. (te) podkowy. A zatem:

M. Te Sukowy są piękne.

D. Jadę do pięknych Suków.

C. Przyglądam się pięknym Sukowom.

B. Widzę piękne Sukowy.

N. Interesuję się pięknymi Sukowami.

Ms. Mieszkam w pięknych Sukowach.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski