Sumienie

Szanowni Państwo!

Definicja sumienia sugeruje, że pojęcie to dotyczy raczej samego siebie. Zakładam, że ewentualnie też jego/jej (ona nie ma sumienia). Czy jednak wspólne sumienie może mieć kilkadziesiąt osób? Czy istnieje coś takiego, jak „sumienie grupy”?

Z poważaniem – Dociekliwy

Szanowny Panie,

ależ tak! Mówimy np. o sumieniu narodu. Wśród kolokacji rzeczownika sumienie Wielki słownik języka polskiego PAN pod red. P. Żmigrodzkiego podaje np. sumienie Polaków, sumienie społeczności, sumienie posłów.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski