Święty Brat Albert Chmielowski

Szanowni Państwo, jak piszemy: św. brat Albert czy św. Brat Albert? Chodzi o Alberta Chmielowskiego.

Pozdrawiam

K. Adamska

W sytuacji, kiedy pomiędzy wyrazem święty (lub błogosławiony) a imieniem znajduje się rzeczownik typu brat, siostra, ojciec, matka, ksiądz, papież, rzeczownik ów należy zapisywać od wielkiej litery wyłącznie w połączeniach utrwalonych, np. Święty Brat Albert Chmielowski (lub św. Brat Albert Chmielowski), Błogosławiona Matka Teresa z Kalkuty (lub bł. Matka Teresa z Kalkuty), ale święta matka Teresa z Avili.

Adam Wolański