Swół

Witam,
kolejne pytanie z serii „odmiana nazwisk”. Czy odmieniając nazwiska pochodzące od rzeczowników (np. wół => Swół), korzystamy z wzorca stosującego się do rzeczownika (np. Swołem, Swole itp.)? Jaka jest poprawna odmiana przez przypadki nazwiska Swół?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Nazwiska o formie identycznej z rzeczownikami pospolitymi mogą mieć zwykle odmianę identyczną z tymi rzeczownikami, np. Gołąb, Gołębia, lub swoistą, z pominięciem oboczności (a przynajmniej większości z nich), np. Gołąb, Gołąba.
Przykład podany w pytaniu nie jest najlepszy, skoro od wół w dopełniaczu mamy wołu (a rzeczowniki męskoosobowe mają w dopełniaczu i bierniku tylko końcówkę -a). Posługiwanie się analogią jest mimo to sensowne, por. np. odmianę wyrazów anioł, Paweł. W związku z tym: DB. Swoła, C. Swołowi, N. Swołem, Ms. Swole.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski