Sybir

Czy wyrażeń zsyłki na Sybir i zsyłki na Syberię można używać wymiennie?
Jeśli chodzi o zsyłki, to tak, bo Sybir to miejsce zesłania. W zdaniu ze współczesnego reportażu: „Na Syberię polecieliśmy samolotem z Moskwy” nie można by Syberii zamienić na Sybir.
Słowo Sybir jest przestarzałe, o jego etymologii nic pewnego nie wiadomo (Jan Grzenia w Słowniku nazw geograficznych przytacza kilka hipotez).
Mirosław Bańko, PWN