Szanowni! czy Szanowne!

Dzień dobry,

często listy rozpoczynamy od formy  Szanowni. Jeśli list jest skierowany do kobiet lub w większości kobiet, czy należy pisać  Szanowne? Czy też forma Szanowni to tylko skrót od Szanowni Państwo?

Szanowny Panie,

jeśli list kierujemy do samych kobiet, to zwracamy się do nich w formie żeńskiej, a zatem napiszemy Szanowne. Dodam, że specjaliści od etykiety mogliby mieć wątpliwości co do samej formuły (niezależnie od tego, w jakim rodzaju gramatycznym występuje). Tradycyjnie bowiem rozpoczynamy list od wyrażenia typu Szanowni Państwo, Drodzy Państwo, Szanowne Koleżanki, Drodzy Koledzy itd., a więc takiego, które zawiera nie tylko przymiotnik, lecz także rzeczownik. Używanie samego przymiotnika w funkcji adresatywnej (Drodzy, Szanowni) jest zwyczajem stosunkowo nowym, przybyłym do nas z kultury anglosaskiej. Z drugiej strony należy przyznać, że od dawna rozpoczynamy listy, pisząc Kochani, i nie budzi to wątpliwości.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski