Szczecin-Zdroje

Witam,
mam pytanie o odmianę nazwy osiedla czy też może raczej dzielnicy Szczecina – Zdroje. Czy powinno się mówić, że jedzie się ze Zdrojów, czy Zdroi? I czy jadę do Zdroi, do Zdrojów czy na Zdroje?
Dziękuję.
Element Zdroje w nazwie miejscowej Szczecin-Zdroje ma w dopełniaczu taką samą postać jak rzeczownik pospolity Zdrojów. Jest to forma utrwalona w normie językowej i w lokalnym zwyczaju językowym. O tym, że wyrazy występujące w funkcji nazw własnych mogą przybierać inne formy niż ich pospolite odpowiedniki, można się przekonać, zaglądając do Słownika nazw miejscowości i mieszkańców PWN pod red. Marka Łazińskiego. Są tam zanotowane dwie nazwy miejscowe: Zdroje w Bydgoskiem, Ciechanowskiem, Toruńskiem oraz Zdroje w Białostockiem. Pierwsza nazwa ma dopełniaczową postać Zdrojów, druga – Zdroi.
Czy w Szczecinie jeździmy do Zdrojów czy na Zdroje? Zgodnie z normą składniową przyimka na używa się w połączeniu z nazwami dzielnic: jechać na Pogodno, na Niebuszewo, na Krzekowo (by pozostać przy nazwach szczecińskich dzielnic), jeśli jednak obecna dzielnica była wcześniej odrębną miejscowością, to łączy się z nią przyimek do: jechać do Zdrojów, do Dąbia, do Podjuch, do Załomia.
Przy okazji warto przypomnieć, że bliska Szczecinowi nazwa Międzyzdroje ma w dopełniaczu postać Międzyzdrojów, a używana czasem forma Międzyzdroi jest nieaprobowana przez normę językową.
Ewa Kołodziejek, prof., Uniwersytet Szczeciński