Szczecin-Zdroje

Szczecin-Zdroje
14.07.2010
14.07.2010
Witam,
mam pytanie o odmianę nazwy osiedla czy też może raczej dzielnicy Szczecina – Zdroje. Czy powinno się mówić, że jedzie się ze Zdrojów, czy Zdroi? I czy jadę do Zdroi, do Zdrojów czy na Zdroje?
Dziękuję.
Element Zdroje w nazwie miejscowej Szczecin-Zdroje ma w dopełniaczu taką samą postać jak rzeczownik pospolity Zdrojów. Jest to forma utrwalona w normie językowej i w lokalnym zwyczaju językowym. O tym, że wyrazy występujące w funkcji nazw własnych mogą przybierać inne formy niż ich pospolite odpowiedniki, można się przekonać, zaglądając do Słownika nazw miejscowości i mieszkańców PWN pod red. Marka Łazińskiego. Są tam zanotowane dwie nazwy miejscowe: Zdroje w Bydgoskiem, Ciechanowskiem, Toruńskiem oraz Zdroje w Białostockiem. Pierwsza nazwa ma dopełniaczową postać Zdrojów, druga – Zdroi.
Czy w Szczecinie jeździmy do Zdrojów czy na Zdroje? Zgodnie z normą składniową przyimka na używa się w połączeniu z nazwami dzielnic: jechać na Pogodno, na Niebuszewo, na Krzekowo (by pozostać przy nazwach szczecińskich dzielnic), jeśli jednak obecna dzielnica była wcześniej odrębną miejscowością, to łączy się z nią przyimek do: jechać do Zdrojów, do Dąbia, do Podjuch, do Załomia.
Przy okazji warto przypomnieć, że bliska Szczecinowi nazwa Międzyzdroje ma w dopełniaczu postać Międzyzdrojów, a używana czasem forma Międzyzdroi jest nieaprobowana przez normę językową.
Ewa Kołodziejek, prof., Uniwersytet Szczeciński
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego