Szemud

Witam,
Jak poprawnie odmienić nazwę Szemud (wieś w woj. pomorskim, pow. wejherowski)?
Dziękuję, mz
Problem stanowi tu tylko dobór końcówki dopełniacza. Od dawna poradniki językowe wskazują (np. Słownik poprawnej polszczyzny PWN pod red. W. Doroszewskiego, s. 387), że po nazwach pochodzenia obcego używa się zwykle końcówki -u. W związku z tym nazwę tę najlepiej odmieniać następująco: z/do Szemudu, ku Szemudowi, za Szemudem, w Szemudzie. Warto jednak wiedzieć, że w mowie potocznej, lokalnie, funkcjonuje też forma z końcówką -a w dopełniaczu: z/do Szemuda. Wskazane jest uznać ją za potoczny wariant fleksyjny dopełniacza.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski