Szereg problemów zostało rozwiązanych, ale: Część problemów została rozwiązana

 
Szereg problemów zostało rozwiązanych, ale: Część problemów została rozwiązana
23.10.2019
Witam. Nie rozumiem związku zgody w zdaniu: Szereg problemów zostało rozwiązanych. Skąd forma zostało, która kojarzy mi się z rodzajem nijakim, skoro ani problemy, ani szereg nie są rodzaju nijakiego. Z którą częścią podmiotu uzgadniamy orzeczenie, logiczną czy gramatyczną? W „Kurierze Lubelskim” przeczytałam zdanie: Część problemów została już rozwiązana. Czy zdanie jest poprawne? Jeśli tak, to dlaczego orzeczenie jest tutaj uzgodnione z rodzajem żeńskim słowa część?
W przywołanych przez Panią zdaniach mamy rzeczowniki (szereg, część) użyte w funkcji liczebników nieokreślonych, czyli mające znaczenie zbliżone do znaczeń klasycznych liczebników i zaimków nieokreślonych: kilka, trochę, dużo itd. Wyrazy takie mogą się zachowywać w zdaniu jak liczebniki (np. jak wyraz pięć) lub – rzadziej – jak rzeczowniki. Zdecydowana większość należy do tej pierwszej grupy: Dużo / niewiele / kilka problemów zostało rozwiązanych. Taką składnię ma też szereg użyty w znaczeniu ‘dużo’ (Szereg problemów zostało rozwiązanych) oraz moc (także użyta w znaczeniu ‘dużo’: Moc problemów zostało rozwiązanych). Słowo część (a także większość) ma składnię rzeczownikową, co oznacza, że uzgadnia się z nim formy towarzyszących mu wyrazów – mają one postać rodzaju żeńskiego: Część / większość została rozwiązana.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!