Szukamy przydawki przyimkowej

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego zadania:

„Przydawka wyrażona wyrażeniem przyimkowym występuje w zdaniu:

1. Poszłam do pobliskiego sklepu.

2. Wielki żaglowiec wpłynął do portu.

3. Przepadam za konfiturą z truskawek.

4. Dzięki najbliższym przyjaciołom odzyskał nadzieję”.

Przydawka przyimkowa to wyrażenie przyimkowe, które łączy się z nadrzędnym rzeczownikiem związkiem rządu, por. np. wycieczka do Gdańska, filiżanka z porcelany. Przydawka omawianego tu typu występuje w zdaniu numer trzy, por. konfitura z truskawek. Pozostałe wyrażenia przyimkowe występujące w przytoczonych wypowiedzeniach nie są przydawkami, ponieważ nie określają rzeczowników.

Adam Wolański