Szuria

 

Szuria

15.10.2020

Dzień dobry!

Ostatnio często w mediach pojawia się słowo szuria. Dotyczy zwykle ludzi o skrajnych, niezbyt mądrych poglądach. Czy używając tego słowa, porównujemy tych ludzi do osób chorych psychicznie, czy po prostu ich bez kontekstu obrażamy?

Szuria to dość nowe słowo, odnoszące się do osób uważanych za niezrównoważone, mające skrajne poglądy. Oprócz niego istnieje szur– „pojedynczy egzemplarz” zbiorowości nazwanej szurią. Wyrazy te niewątpliwie przywołują na myśl potoczny przymiotnik szurnięty oznaczający właśnie takiego człowieka. Ten z kolei był odnoszony także do osób chorych psychicznie lub w pewien sposób odbiegających od normy pod względem psychicznym. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy ktoś, kto współcześnie nazywa innych ludzi szurią, odwołuje się do skojarzeń z zaburzeniami psychicznymi, czy też po prostu (a może raczej: „po prostu”?) wyraża swoje negatywne emocje wobec tych, którzy jego zdaniem nie mieszczą się w jakiejś normie. 

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!