Szyk zaimka zwrotnego się

Dzień dobry,

bardzo proszę o Państwa opinię na temat miejsca się w zdaniu. Czy to prawda, że należy stawiać się przed czasownikiem (jeśli oczywiście nie zostanie postawione na początku zdania)? W wielu publikacjach największych wydawnictw polskich nie zauważyłam stosowania takiej zasady. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Z poważaniem

Ewa

Zaimka zwrotnego się nie należy używać ani na końcu zdania, ani na jego początku, ani po przyimku. Dzieje się tak dlatego, że wyraz ten jest niesamodzielny i nieakcentowany (stanowi nieakcentowaną formę dopełniacza i biernika zaimka zwrotnego siebie).

Zaimek się najlepiej umieszczać przed czasownikiem, por. np.

  • Czy pan o jego córkę się stara? (nie: *Czy pan o jego córkę stara się?)
  • Nie mógł sam tak długo się ukrywać. (nie: *Nie mógł sam tak długo ukrywać się.)

Czasami się w pozycji przedczasownikowej może być oddzielone od czasownika innym wyrazem lub wyrazami, por. np.

  • Nie mógł się sam tak długo ukrywać.

Jeśli się występuje po czasowniku, musi stać bezpośrednio po nim, por. np.

  • Musiał sam zająć się tą sprawą.

W pozycji końcowej stawiamy się jedynie w zdaniach składających się tylko z orzeczenia, por. np.

  • Napijecie się?
  • Nie śmiej się.
  • Nie zgadzam się.
  • Pomyliłeś się.
  • Posuń się.
  • Rusz się!
Adam Wolański