Ta prezes

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące odmiany słowa prezes, kiedy funkcje tę sprawuje kobieta. Np. Dziennikarz porozmawia z prezes organizacji czy prezesem organizacji? Czy ta druga forma jest również poprawna?

Uprzejmie proszę o odpowiedz.

Pozdrawiam

Joanna

Rzeczownik prezes jest dwurodzajowy: gdy odnosi się do mężczyzny (ten prezes) ma odmianę męską, gdy zaś odnosi się do kobiety (ta prezes), nie odmienia się, gdyż jest zakończony spółgłoską. A zatem poprawne jest zdanie: Dziennikarz rozmawiał z prezes organizacji.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski