Talent

Czy talent w odniesieniu do osoby ma liczbę mnogą? Czy można powiedzieć talenty? Spotkałam się z formą talenci, może stworzoną analogicznie do malkontentmalkontenci, ale nie jestem do niej przekonana w najmniejszym stopniu.
Tak, rzeczownik talent używany w znaczeniu osobowym (‘człowiek obdarzony wyjątkowymi zdolnościami’) ma liczbę mnogą – tworzy się ją w sposób niemęskoosobowy: te talenty. Forma ci talenci jest niepoprawna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski