Tańcz, głupia, tańcz i Do boju, Polsko!

Nurtuje mnie kwestia tytułów Do boju Polska i Tańcz głupia tańcz, a konkretnie to ich poprawnego zapisu. Wydaje mi się, że gdyby chcieć zapisać je w pełni poprawnie, to powinny one brzmieć: Do boju, Polska i Tańcz, głupia, tańcz, ale praktycznie nigdy się z takim zapisem nie spotkałem. Jak to z tymi przecinkami w tych przypadkach jest?

Pozdrawiam,
Michał
Należy zacząć od tego, że w haśle Do boju (,) Polska nazwa naszego kraju ma błędną formę – mianownikową Polska zamiast wołaczowej Polsko. Hasło zatem powinno brzmieć: Do boju, Polsko – jak Pan słusznie zauważył, z przecinkiem oddzielającym wyraz Polska / Polsko. Nawet gdybyśmy (niesłusznie i bezpodstawnie) uznali, że w tym wypadku wołacz jest równy mianownikowi (jak to się dzieje z niektórymi imionami, por. Adam, chodź tu = Adamie, chodź tu, Beata, zadzwoń do mnie = Beato, zadzwoń do mnie), to i tak we frazie Do boju, Polsko / Polska nazwa Polska jest tzw. wyrazem poza zdaniem (niewchodzącym w związki składniowe z pozostałymi elementami zdania), a te – w myśl zasady [389] WSO https://sjp.pwn.pl/zasady/389-90-J-5-Wyrazy-i-wyrazenia-niebedace-czesciami-zdania;629809.html – zawsze wydzielamy przecinkiem. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w tekście piosenki Tańcz, głupia, tańcz – tu także element niebędący częścią zdania, czyli głupia, oddzielamy przecinkami.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski