Targówek, a co z przymiotnikiem?

 
Targówek, a co z przymiotnikiem?
8.05.2018
Jestem redaktorem portalu z warszawskiej dzielnicy Targówek i mam z pozoru proste pytanie: jaką poprawną postać ma przymiotnik utworzony od nazwy Targówek? My w portalu używamy najczęściej formy targówkowski, ale inni często (może nawet częściej) mówią i piszą targówecki, pojawiają się też m.in. przymiotniki targówkowy, targówczański, targówczany, targowiński, nie wspominając nawet o koszmarnym i z pewnością błędnym targowickim. Słowniki na ten temat milczą – więc jak to jest?
Nie tylko słowniki milczą na temat Targówka – milczy też Obwieszczenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 4 sierpnia 2015 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części, które notuje nazwę dzielnicy, ale już przymiotnik pomija. Należałoby z tego wnosić, że nazwa Targówek nie doczekała się swojego przymiotnika, co wydaje się absurdalne, bo jest on potrzebny.
Spośród propozycji, które przedstawił Pan w swoim liście, wybrałabym targówecki – forma ta zawiera podstawę Targówek, konieczną tu wymianę głoskową k:c oraz formant (element tworzący nowe słowo). Dodam, że jest to także przymiotnik od nazwy żeńskiej (ta) Targówka (odnoszącej się do dwóch obiektów administracyjnych – wsi w województwie mazowieckim i wsi w województwie wielkopolskim), co jednak nie stoi na przeszkodzie, by wiązać go też z nazwą warszawskiej dzielnicy Targówek.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!