Tekoa

Szanowni Państwo,
chciałbym się dowiedzieć, czy powinno się odmieniać biblijną nazwę Tekoa, która odnosi się zarówno do osoby, jak i do miasta. Szczególnie jestem zainteresowany formą wołacza.
Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof
Nazwy zakończone na -a zwykle odmieniamy z łatwością. Tu jednak problemem jest nietypowe zakończenie, podobne do Samoa lub boa, anoa ‘gatunek bawołu’, a te wyrazy są nieodmienne. Co prawda spotyka się też podobne wyrazy odmieniane, np. fejhoa ‘roślina’, Goa ‘stan w Indiach’, ale są one rzadko używane.
Wniosek taki, że nazwę tę można odmieniać (DCMs. Tekoi, B. Tekoę, N. Tekoą, W. Tekoo), ale uzasadnienie znajduje też nieodmienność. Ważne, żeby w jednym tekście konsekwentnie wyraz ten odmieniać albo od odmieniania odstąpić.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski