Ten czy przyszły weekend?

Ten czy przyszły weekend?
17.06.2013
17.06.2013
Mój partner twierdzi, że przyszły weekend może odnosić się zarówno do najbliższego, jak i do kolejnego weekendu. Ja uważam natomiast, że weekend w bieżącym tygodniu można określić jedynie mianem tego/najbliższego weekendu, a przyszły weekend to weekend w kolejnym tygodniu. Luby jest głuchy na moje argumenty, a sprawa jest paląca, bo kilkakrotnie umawialiśmy się na przyszły weekend i okazało się, że on przyszedł w ten weekend, a ja w kolejny ;-)
Pozdrawiam,
Ola
Nie ma kłopotu z przyszłym tygodniem: wiadomo, że nastąpi on po tym, który się jeszcze nie skończył. Przyszły weekend – tu jestem skłonny zgodzić się z Panią – powinien zatem nadejść pod koniec przyszłego tygodnia.
Aby uniknąć nieporozumień, można mówić ten weekend lub najbliższy weekend o weekendzie, który zakończy bieżący tydzień, oraz następny weekend o weekendzie, który będzie zakończeniem przyszłego tygodnia.
Istnieje też inne rozwiązanie, bezpieczne, ale mało praktyczne: termin następnego spotkania uzgadniać wyłącznie w weekendy! Jeżeli bowiem Państwo spotkają się w sobotę lub niedzielę (a choćby i w piątek wieczorem) i umówią się na przyszły weekend, to różnicy zdań między Wami już być nie powinno.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego