Terakotowa Armia i nabrzeże brooklińskie

Dzień dobry,

czy określenia takie jak terakotowa armia lub nadbrzeże brooklyńskie trzeba pisać wielką literą?

Z góry dziękuję

D.

Jedno- i wielowyrazowe nazwy własne (indywidualne) zabytków wymagają wielkiej litery. Na mocy tej reguły napiszemy zatem: Terakotowa Armia.

Anglojęzyczne określenie Brooklyn waterfront nie jest nazwą własną geograficzną, lecz wyrażeniem pospolitym, dlatego też jego polski ekwiwalent – nabrzeże brooklińskie – zapiszemy od małych liter.

Adam Wolański