Terminologia kulinarna

Dzień dobry, czy poprawne jest wyrażenie: „budyń na wytrawnie” (na wzór wyrażenia: „ryba na słodko”)?

Pozdrawiam

Choć fraza przysłówkowa na wytrawnie ma w polskim intenrecie ok. 130 wystąpień, nie jest godna polecenia. Ma charakter bardzo potoczny i nie powinna wchodzić w skład zestawień terminologicznych, tak jak dzieje się to w wypadku określenia na słodko, por. ryba na słodko, cielęcina na słodko itd. Wyroby kulinarne przygotowywane bez dodatkowej porcji cukru powinny być określane przymiotnikiem wytrawny w szyku porzeczownikowym, por. np. budyń wytrawny zielony, truskawki wytrawne z kozią roladą, dynia wytrawna z ziołami.

Adam Wolański