Tobie

Zwracano już Tobie uwagę... Czy to zdanie jest poprawne? Dlaczego owo tobie brzmi dziwnie, czy to tylko kwestia częstości użycia, czy też raczej powinno się powiedzieć Zwracano ci już uwagę... albo Już ci zwracano uwagę... Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

Zdanie Zwracano już Tobie uwagę jest błędne, gdyż długie formy zaimków osobowych (tobie, mnie, ciebie, jego) mogą stać tylko w pozycji akcentowanej, czyli na początku lub na końcu zdania.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski