Tony

Szanowni Państwo,
chciałabym dowiedzieć się, jaka jest zasada odmiany imienia Tony? Czy w ogóle dopuszczalne jest nieodmienianie imienia Tony – np. czy można napisać Szkoła im. Tony Halika?
Pozdrawiam
Ewa Zadrożna
Tony to skrócona wersja angielskiego imienia Anthony. Oba można odmieniać tak samo: Tony'ego jak Anthony'ego, Tony'emu jak Anthony'emu, Tonym jak Anthonym (to drugie jest w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN). Można też ich nie odmieniać, zwłaszcza jeśli odmienione jest nazwisko. Tak więc w nazwie Szkoła im. Tony Halika nie ma nic złego, zresztą szkół mających tego patrona – tak właśnie zapisanego – trochę w Polsce już jest.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski