Tordylium apulum

Szanowni Państwo,

jakie jest polskie określenie rośliny o łacińskiej nazwie „Tordylium apulum”?

Pozdrawiam

Stratos Vasdekis

Wszystko wskazuje na to, że roślina o łacińskiej nazwie Tordylium apulum nie ma swojego zwyczajowego, polskiego odpowiednika. Odpowiedniki takie pojawiają się tylko w niektórych językach narodowych, por. np. angielskie Mediterranean hartwort lub Roman pimpernel, francuskie Tordyle des Pouilles, niemieckie Apulischer Zirmet, czeskie zapalička apulská czy chorwackie Apulijska orjašica.

Jeśli czytelnicy naszej Poradni mieliby jednak wiedzę o istnieniu polskiej nazwy zwyczajowej tej rośliny, bardzo prosimy o informację.

Adam Wolański

    W książce „Flora świata – rośliny śródziemnomorskie” autorstwa Andreasa Bartelsa (tłum.: Anna Kłosowska, Stanisław Kłosowski, MULTICO, 2003), w haśle „Tordylium apulum” jest podana odpowiednia polska nazwa zwyczajowa w brzmieniu: „wszawiec apulijski”. Poza tym tzw. Słownik wileński (1861) w haśle „trzebucha (Tordylium)” jako synonimy tej rośliny wymienia: „wszawiec” i „jeleni ogon” (https://eswil.ijp.pan.pl/index.php).

    Stratos Vasdekis