Travis Kelce

Szanowni Państwo,

zwracam się z uprzejmym pytaniem, jak należy odmieniać nazwisko amerykańskiego futbolisty, który nazywa się Travis Kelce (w internecie wymowa jest podawana jako [kelsi]). Będę wdzięczna za pomoc.

Z poważaniem

Weronika Girys-Czagowiec

Nazwisko amerykańskiego futbolisty – jako zakończone na [i] po spółgłosce – ma odmianę przymiotnikową. Jeśli chodzi o zapis tej odmiany, to w dopełniaczu, celowniku i bierniku mamy pisownię oboczną (z apostrofem lub bez niego, jak w nazwisku Patricka Swayzego/ Swayze’ego), por.

  • D. Travisa Kelcego albo Travisa Kelce’ego,
  • C. Travisowi Kelcemu albo Travisowi Kelce’emu,
  • B. Travisa Kelcego albo Travisa Kelce’ego,
  • N. Travisem Kelcem,
  • Ms. (o) Travisie Kelcem.
Adam Wolański