Trzy na pięć firm

Dzień dobry, chciałabym zweryfikować czy poprawny jest zapis: „Trzy na pięć firm spożywczych wykorzystuje środki zewnętrzne...”, czy powinno być raczej „Trzy na pięć firm wykorzystują środki zewnętrzne...”?

Dziękuję i pozdrawiam

Tylko: Trzy na pięć firm wykorzystują środki zewnętrzne. Podmiotem zdania jest liczebnik trzy, a zatem z nim trzeba uzgodnić formę orzeczenia. Skoro więc mówimy trzy firmy wykorzystują..., musimy też powiedzieć trzy na pięć firm wykorzystują...

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski