Tsipras

 

Tsipras

15.09.2021

Dzień dobry!

Dlaczego polskie media robią byłemu premierowi Grecji Aleksisowi Tsiprasowi „krzywdę” i zapisują jego nazwisko jako Aleksis Cipras (przez "C" zamiast "Ts"), skoro nazywa się on Αλέξης Τσίπρας?

Ta błędna pisownia pojawia się najprawdopodobniej pod wpływem uproszczonej wymowy, w której grupa głosek [ts] zamienia się w [c] ([ts] > [cs] > [c]). Podobne zjawisko obserwujemy np. w grupie [tš] (zapisywanej jako trz, tak jak w wyrazie trzy) wymawianej jako [č], co jest skutkiem uproszczenia: [tš] > [čš] > [č]: [tšy] > [čšy] > [čy].

Porada opublikowana: 18.04.2021

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
  1. 15.09.2021

    Szanowna Pani Profesor, pozwolę sobie częściowo się nie zgodzić z kategorycznym stwierdzeniem niepoprawności takiej pisowni. W języku greckim dwuznak τσ z reguły nie oznacza dwóch osobnych głosek, lecz afrykatę t͡s, odpowiadającą polskiemu c. Znajduje to swoje odbicie w systemach transkrypcyjnych proponowanych przez przynajmniej niektórych badaczy – transkrypcję jako 'c' proponują m. in. K. Tuszyńska-Maciejewska, A. Maciejewska (dopuszczająca również zapis 'ts'), W. Budziszewska i M. Borowska. Jako 'ts' (jednak wciąż wymawiane jako 'c') proponuje transkrybować KSNG, zaś PWN, jeśli dobrze pamiętam, nie rozpatruje osobno tego dwuznaku. Moim zdaniem i zgodnie z dostępnymi mi informacjami nie mamy tu do czynienia ani z uproszczoną wymową (powinno być wymawiane z twardym c), ani też z jednoznacznie błędnym zapisem – choć przyznaję, że niewątpliwie może on niektórych czytelników wprowadzać w błąd, sugerując miękką wymowę z dźwiękiem „ć”.

    Marcin Fastyn
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!