Tu pisze, że…

Temat tu pisze kontra tu jest napisane poruszany był na forum wielokrotnie. Forma jest napisane zawsze okazywała się tą lepszą. Chciałbym zapytać, czy użycie tu pisze jest równie niepoprawne w przypadku, gdy podmiot domyślny został zawarty w zdaniu poprzednim. Przykładowo: „Denerwuje mnie ten redaktor. Zupełnie nie rozumiem, co tu pisze”. Lub jeśli podmiotem jest instytucja: „Ciągle otrzymuję ponaglenia z ZUS. Tu pisze, że muszę zapłacić odsetki”.
Jeśli formę pisze można uznać za odnoszącą się do podmiotu zdania, to nie powinno się jej kwestionować, por. „Denerwuje mnie ten redaktor. Zupełnie nie rozumiem, co [on] tu pisze” lub „Ciągle otrzymuję ponaglenia z ZUS. Tu [ZUS] pisze, że muszę zapłacić odsetki”. Inna rzecz, że taka możliwość odczytania zdań z tu pisze nie od razu jest widoczna, więc czytelnik może odnieść wrażenie, że autor użył „złego” tu pisze, a nie „dobrego”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski