Tuchola

Otóż chciałbym zadać uprzejme pytanie o etymologię nazwy miasta Tuchola. Otóż był taki niemiecki dziennikarz, urodzony bodaj w Szczecinie, co się Kurt Tucholsky nazywał. Otóż jest taki niemiecki poeta (Bert Papenfuss), którego zainteresowało, ki diabeł za nazwiskiem wzmiankowanego się może kryć, właśnie z etymologicznego punktu widzenia. No, i że chciałbym mu co móc podszepnąć, to się do Państwa z takim zapytaniem (uprzejmym) zwracam, a za odpowiedź byłbym wielce wdzięczny – ot i co.
t.
Nazwa Tuchola, notowana w źródłach od XIII wieku, jest spokrewniona ze słowem stęchły, co wskazuje, że osadę założono na podmokłym terenie, gdzie powietrze miało wilgotny, stęchły zapach (za Słownikiem etymologicznym nazw geograficznych Polski Marii Malec).
Mirosław Bańko, PWN