Turkiestan, Turkmenia, Turkmenistan

Szanowni Państwo!
Bardzo proszę o wskazanie, która nazwa państwa jest poprawna: czy Turkmenistan, czy Turkmenia, czy Turkiestan? W słowniku ortograficznym z 2000 r. znalazłem hasła Turkmenia i Turkiestan; w encyklopedii z 1996 r. znalazłem Turkmenistan. Sprawdziłem to również na Państwa stronach internetowych: w słowniku ortograficznym jest Turkmenia, w encyklopedii – Turkmenistan. Prosiłbym o odpowiedź, która forma jest poprawna i skąd ta rozbieżność.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Maciej Wink
Turkmenistan to państwo w Azji Środkowej, nad Morzem Kaspijskim. Powstało w 1991 roku na obszarze Turkmenii, która od roku 1924 nosiła oficjalną nazwę Turkmeńska Socjalistyczna Republika Radziecka. Jeszcze wcześniej, od roku 1918, Turkmenia wchodziła w skład Turkiestańskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Turkiestan zaś to historyczny region, w obrębie którego wyróżniano Turkiestan Wschodni, leżący na obszarze Chin (dziś prowincja Xinjiang), i  Turkiestan Zachodni, znajdujący się na terytorium kilku krajów sąsiadujących z Chinami: Turkmenistanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Kazachstanu.
Wniosek: nazwy te nie mają identycznego znaczenia, a poprawne są wszystkie trzy, pod warunkiem że zostaną prawidłowo użyte. Jednak w tekstach potocznych nie będzie błędem nazywanie Turkmenistanu tradycyjną nazwą Turkmenia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski