Tych kilka dni jest wolnych

Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące łączliwości słowa kilka. Która wersja zdania jest poprawna: „Te kilka dni jest wolne” czy „Tych kilka dni jest wolnych”? Kilka łączy się zwykle z dopełniaczem, więc wydaje się, że druga wersja jest poprawna, jednak zbyt często spotykam się z wersją pierwszą.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Sieczka
Z informacji zawartych w haśle problemowym liczebnik w Nowym słowniku poprawnej polszczyzny PWN wynika, że tylko drugie zdanie jest dobrze zbudowane. Pierwsze byłoby poprawne, gdyby grupę orzeczenia umieścić przed grupą podmiotu, tzn. „Wolne jest te kilka dni”, por. przykładowe zdanie ze słownika: „Zrozumiałe było tylko pięć przykładów”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski