Tylko: 4 września – bez kropki

Chciałbym zapytać o stawianie kropki po liczebniku odnoszącym się do danego dnia, odmienianym przez przypadki inne niż mianownik (w przypadku mianownika wiem, że kropki nie stosujemy). Np.: Po wybuchu II wojny światowej Kalisz zajęty został przez wojska niemieckie 4. września 1939.
Czy powyższy zapis jest prawidłowy, czy też kropkę trzeba pominąć?

Z wyrazami szacunku,
Mateusz Kukuła
Mimo że zgodnie z ogólną zasadą można postawić kropkę po liczebniku porządkowym, to w trzech wypadkach jej nie stawiamy:
  1. po liczebniku oznaczającym godzinę (a więc: Spotkajmy się o 10 pod kinem, a nie: Spotkajmy się o 10. pod kinem),
  2. po liczebniku oznaczającym dzień – w dacie (a więc: Przyjechał 4 września, a nie: Przyjechał 4. września),
  3. po liczebniku oznaczającym stronę – w opisie bibliograficznym (a więc: Zob. s. 10 i następne, a nie: Zob. s. 10. i następne).

W przytoczonym zdaniu zatem kropka jest zbędna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski