Typ zdania

Dzień dobry

Chciałabym zadać pytanie dotyczące analizy składniowej zdania złożonego podrzędnie. Czy zdanie: Mam wrażenie, że niedługo zacznie padać jest zdaniem złożonym podrzędnie dopełnieniowym czy też zdaniem złożonym podrzędnie przydawkowym?

Z wyrazami szacunku

Małgorzata Chober

Szanowna Pani,

z elementu mam wrażenie wyprowadzamy pytanie jakie?, a zatem element podrzędny jest zdaniem przydawkowym. Ze zdaniem dopełnieniowym mamy do czynienia wówczas, gdy z elementu nadrzędnego wyprowadzamy pytanie o przypadek zależny, np. Powtarzam, co usłyszałemPodziękowaliśmy, komu trzeba było podziękować

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski