Tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Szanowni Państwo, czy Irena Sendlerowa otrzymała tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata / Sprawiedliwa czy może Sprawiedliwej? Dziękuję i pozdrawiam, A.B.

Irena Sendler została uhonorowana tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Tytuł ten jest nadawanym przez Jad Waszem (Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu w Jerozolimie) nie-Żydom, którzy podczas Holocaustu – z narażeniem życia własnego oraz rodziny – uratowali Żydów od zagłady. Osoby wyróżnione tym tytułem otrzymują dyplom honorowy oraz medal ze swoim imieniem i nazwiskiem (wraz z sentencją z Talmudu: Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat).

Omawiany tu tytuł stanowi zindywidualizowaną nazwę własną zapisywaną od wielkich liter (poza wewnętrznym przyimkiem). Nazwa ta ma rodzaj męski i pozostaje zazwyczaj w formie mianownikowej po odmiennym określeniu rodzajowym tytuł, por.

  • W 1965 r. Irena Sendlerowa została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Należy jednak zauważyć, że omawiana tu nazwa godności uległa apelatywizacji i jest również stosowana jako potoczne określenie osób, które ratowały Żydów w czasie Holocaustu, por. np.

  • Dawniej poza medalem i dyplomem sprawiedliwym wśród narodów świata przysługiwało także prawo do zasadzenia własnego drzewka w parku otaczającym siedzibę Instytutu.

W takich wypadkach określenie to dostosowuje się pod względem rodzaju i liczby do rzeczownika, który określa, por. np.

  • Medal Marty Bocheńskiej, sprawiedliwej wśród narodów świata.
  • Stefania Tyryłło i jej córka Stanisława Pawłowska-Tyryłło – sprawiedliwe wśród narodów świata.
Adam Wolański