Tytuł serii i podserii

Podseria w opisie bibliograficznym
Szanowni Państwo
Jak zapisać nazwy serii i podserii umieszczonych (alternatywnie) w różnych miejscach? Seria „Kolekcja Hachette” (okładka, karton luzem, s. internet. / okładka, s. tyt., karton, s. internet. / karton, s. internet.); podserie: „Powieści Historyczne”, „Powieści dla Kobiet” (karton, s. internet.), niby-podseria (liczba t. zaplanowana) „Karol May. Mistrz powieści przygodowej” (karton, s. internet.). Nr t. podserii (karton, grzbiet).
Marek Piersa
Pytanie nie jest, niestety, precyzyjne. Nie wiemy, na jakie potrzeby tworzony jest opis z serią i podserią wydawniczą. Czy ma się on znaleźć w bibliografii załącznikowej w jakiejś publikacji, czy też w katalogu bibliotecznym. Dla bibliografii załącznikowej tytuł serii i podserii są elementami fakultatywnymi.
Z przytoczonych w pytaniu przykładów wynika, że mamy do czynienia z tytułem głównym serii (Kolekcja Hachette) bez numeracji oraz z tytułami podserii, które mają charakter wyróżniający. W niektórych wypadkach tytułom podserii towarzyszą numery tomów.
Tytuły serii i podserii podajemy pismem prostym, stosując jako separator znak kropki. Tytuły te należy zapisywać od wielkich liter (z wyjątkiem wewnętrznych spójników i przyimków), bez względu na to, jaką ortografię zastosował wydawca, a więc np.

Kolekcja Hachette. Najsłynniejsze Powieści Historyczne, t. 25
Kolekcja Hachette. Karol May: Mistrz Powieści Przygodowej, t. 57

Informacje o serii i podserii podajemy na końcu opisu bibliograficznego.
Adam Wolański