Tytuły dokumentów czy nazwy własne programów, strategii i planów miejskich

Nazwy programów, strategii i planów miejskich

Proszę podać poprawną pisownię poniższych nazw oficjalnych programów miejskich: „Plan Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla Średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia”, „Gminny Program Opieki nad Zabytkami Miasta Torunia”, „Program Rewitalizacji Miasta Torunia”, „Program Aktywności Lokalnej”, „Program Wykrywania Zakażeń WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim”, „Strategia Rozwoju Kultury Miasta Torunia”, „Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu”. Czy należy je traktować wyłącznie jako tytuły dokumentów i powinno się stosować tu wyłącznie duże litery w pierwszym wyrazie, a w pozostałych litery małe?

Andrzej, Toruń

Nagłówki zestandaryzowanych, powtarzalnych dokumentów należy traktować jak tytuły, w których tylko pierwszy wyraz oraz nazwy własne pisane są od wielkich liter, por. np.

  • Budżet miasta Torunia na rok 2024
  • Wieloletnia prognoza finansowa miasta Torunia na lata 2024–2050

Z kolei nagłówki oryginalnych (zindywidualizowanych) programów, strategii czy planów miejskich, którym twórcy chcą nadać specjalne miano, MOGĄ być traktowane jak nazwy własne. Wówczas wielkimi literami zapisuje się każdy człon takiej nazwy z wyjątkiem przyimków (np. na, za, z), przyimków złożonych (np. do spraw, na rzecz) oraz spójników (np. i).

Zapis, w którym prawie każdy wyraz zaczyna się wielką literą, sprawia, że nie ma problemów z identyfikacją takiego tytułu w tekście, i w związku z tym nie należy oznaczać go dodatkowo kursywą ani umieszczać w cudzysłowie.

Adam Wolański