UK i GB

Dzień dobry,
otrzymałam do redakcji tekst, w którym występuje takie zdanie: „Każdego roku w UK ludzie zgłaszają ponad 200 tys. pogryzień przez psy”. Skrótowiec UK opatrzony został przypisem, który wyjaśnia czytelnikowi, że „UK – ang. United Kingdom, Zjednoczone Królestwo, nazwa odnosi się do czterech krajów: Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej i Walii”. Proszę Państwa o opinię, czy zaproponowany przez tłumacza zapis jest prawidłowy?
Magda Urban
Wydaje mi się, że tłumacz postąpił racjonalnie, wyjaśniając przy pierwszym wystąpieniu słowa UK jego znaczenie. Na wszelki wypadek poprosiłem o opinię anglistę, dr. Pawła Rutkowskiego z UW, który wyjaśnił różnicę między nazwami United Kingdom i Great Britain:
UK to skrót nazwy państwa (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), po polsku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), podczas gdy Great Britain (skracane jako GB) to nazwa wyspy, na której znajdują się Anglia, Walia i Szkocja.

Odpowiedź ta uświadomiła mi, że dla Polaków Wielka Brytania nie jest tworem czysto geograficznym, lecz politycznym – nazwą państwa. W związku z tym Irlandia Północna jest, o czym informują np. polskie encyklopedie, częścią Wielkiej Brytanii.
Mirosław Bańko, PWN