UK i GB

 
UK i GB
23.03.2010
Dzień dobry,
otrzymałam do redakcji tekst, w którym występuje takie zdanie: „Każdego roku w UK ludzie zgłaszają ponad 200 tys. pogryzień przez psy”. Skrótowiec UK opatrzony został przypisem, który wyjaśnia czytelnikowi, że „UK – ang. United Kingdom, Zjednoczone Królestwo, nazwa odnosi się do czterech krajów: Anglii, Szkocji, Irlandii Północnej i Walii”. Proszę Państwa o opinię, czy zaproponowany przez tłumacza zapis jest prawidłowy?
Magda Urban
Wydaje mi się, że tłumacz postąpił racjonalnie, wyjaśniając przy pierwszym wystąpieniu słowa UK jego znaczenie. Na wszelki wypadek poprosiłem o opinię anglistę, dr. Pawła Rutkowskiego z UW, który wyjaśnił różnicę między nazwami United Kingdom i Great Britain:
UK to skrót nazwy państwa (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland), po polsku Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej), podczas gdy Great Britain (skracane jako GB) to nazwa wyspy, na której znajdują się Anglia, Walia i Szkocja.

Odpowiedź ta uświadomiła mi, że dla Polaków Wielka Brytania nie jest tworem czysto geograficznym, lecz politycznym – nazwą państwa. W związku z tym Irlandia Północna jest, o czym informują np. polskie encyklopedie, częścią Wielkiej Brytanii.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego