UMed (?)

Pracuję na jednym z uniwersytetów medycznych. Oficjalnie nazwę skraca się do UM, ale w wielu miejscach (ogłoszenia na stronie internetowej, e-maile między pracownikami, ulotki kierowane do studentów i kandydatów na studia itp.) widuję także pisownię „UMED” lub „UMed”, jak również tworzone od nich przymiotniki: „umedowy”, „UMED-owy” itp. Czy takie nazwy (poza oficjalnym skrótowcem UM) mogą być wykorzystywane w jakichś oficjalnych lub nieoficjalnych sytuacjach? Czy są utworzone poprawnie? Kojarzy mi się to trochę z odmianą UJ: UJ-otu, UJ-ocie, ale czy w takim razie formy nie powinny mieć brzmienia UM-ed, UM-edzie, UM-edowi?

Forma UMed nie wynika z dążenia do odmiany skrótowca nazwy uczelni. UM [wym. u-em] ma bowiem swój wzorzec odmiany, por. D. UM-u (np. student UM-u), Ms. UM-ie (np. pracować na UM-ie). Może być także nieodmieniany.

Małe litery stanowiące jakąś część skracanego wyrazu są czasami dodawane do końcowej wielkiej litery skrótowca, por. np. PKOl, PSLog, PZKosz, UWr. Pojawiają się dlatego, żeby dany skrótowiec nie dublował pod względem składu literowego innej abrewiacji: PKOl [= Polski Komitet Olimpijski] w odróżnieniu od nazwy banku PKO, PSLog [= Pomagisterskie Studium Logopedyczne] w odróżnieniu do nazwy partii politycznej PSL, PZKosz [= Polski Związek Koszykówki] w odróżnieniu do skrótowca odnoszącego się do Polskiego Związku Kombatantów i Polskiego Związku Krótkofalowców, UWr [= Uniwersytet Wrocławski] w odróżnieniu od skrótowca odnoszącego się do Uniwersytetu Warszawskiego.

Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że w wypadku formy UMed mamy do czynienia z podobnym zjawiskiem. Jest ona bardziej jednoznaczna niż skrótowiec UM, który może oznaczać Urząd Miasta, Urząd Morski, Unię Międzyparlamentarną itd. Rzecz jednak w tym, że formy typu: PKOl, PSLog, PZKosz, UWr są – w przeciwieństwie do UMed – skrótowcami oficjalnymi. Jeśli powód posługiwania się formą UMed jest taki, jak opisano powyżej, należałby uprawomocnić ten skrótowiec i poinformować o tym oficjalnie zainteresowanych. Do tego czasu należy traktować formę UMed jako nieoficjalną, dopuszczalną w korespondencji o takim samym charakterze.

Adam Wolański