UNIK

Czy w protokole kontroli lub w wystąpieniu pokontrolnym właściwy jest zapis (skrót): „na podstawie art. 2 ust. 2 Ustawy z 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli (UNIK)”?
Cały cytowany zapis jest poprawny, ale skrót UNIK w znaczeniu 'Ustawa o NIK' nie jest ogólnie znany. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać go w tekście, w którym został zdefiniowany (tak jak wyżej), warto się jednak zastanowić, czy rzeczywiście jest potrzebny i czy warto go używać pomimo potencjalnie mylnego skojarzenia z rzeczownikiem pospolitym unik.
Mirosław Bańko, PWN