USA wysłały wojska

Szanowni Państwo. Być może to zaćma umysłowa, ale na dwa pytania nie mogę znaleźć w głowie odpowiedzi. Primo, jak powinno się mówić i pisać: „USA wysłały wojska do Iraku”, czy „USA wysłało wojska do Iraku”? Skłaniałbym się ku pierwszej wersji, nie zważając na barierę, którą powoduje brak w języku polskim rozpowszechnionego skrótu SZA (SZAP?), jednak w mediach, m. in. w TVN24, „pampersy” regularnie powtarzają „USA wysłało” (szkoda, że nie „wysłała”, w końcu kończy się na A).
Skrótowiec USA powinien być u nas używany tylko w liczbie mnogiej (mamy na myśli, że USA to Stany Zjednoczone). W związku z tym mówimy i piszemy: „USA wysłały wojska do Iraku”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski