Ubyć

Jak poprawnie powiedzieć: W klasie ubyło dwie osoby czy W klasie ubyło dwóch osób?
W tym przykładzie bardziej pasuje mi pierwsza wersja, czyli połączenie słowa ubyło z biernikiem. Ale przecież mówi się: Ubyło wody – tu łączy się z dopełniaczem.
Jaka zasada tym rządzi?

Będę wdzięczna za odpowiedź.
Poprawnie powiemy: W klasie ubyły dwie osoby lub W klasie ubyło pięć osób. Wyrażenie „liczebnik + rzeczownik” jest tu podmiotem wyrażonym w mianowniku – w tym znaczeniu bowiem (‘odejść skądś, opuścić jakieś grono’) ubyć łączy się z podmiotem w mianowniku. W zdaniu Ubyło wody realizowane jest nieco inne (choć zbliżone do wcześniej wskazanego) znaczenie czasownika ubyć – ‘zmniejszyć się pod względem wielkości’. Tu wymagany jest dopełniacz.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski