Upersonifikować czy spersonifikować?

Dzień dobry,
moje pytanie dotyczy przymiotnika utworzonego od rzeczownika personifikacja. Mówimy, że śmierć została upersonifikowana czy może raczej spersonifikowana?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Formy, o które Pan pyta, są imiesłowami przymiotnikowymi biernymi czasowników upersonifikować i spersonifikować. Oba są pełnoprawnymi i poprawnymi odpowiednikami dokonanymi czasownika personifikować (co poświadcza Słownik gramatyczny języka polskiego pod red. Z. Saloniego i in.; www.sgjp.pl). Jak wynika z analizy ich użyć (dokonanej na podstawie Narodowego Korpusu Języka Polskiego; www.nkjp.pl), znaczenie ‘ukazywać pod postacią ludzką’ (a to znaczenie jest realizowane w połączeniu z rzeczownikiem śmierć) przysługuje obu wyrazom, por. upersonifikowana część przyrody, upersonifikowane zwierzęta, upersonifikowany przedmiot, upersonifikowana postać absolutu, spersonifikowana złość, spersonifikowany koniec (‘śmierć’), spersonifikowana śmierć. Warto tu dodać, że jeden z tych czasowników – spersonifikować – ma też znaczenie ‘odnieść (coś) do konkretnych osób’, por. spersonifikować wybory, spersonifikować konflikt, spersonifikowana alergia, spersonifikowane naciski.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski